Západočeská Galerie v PlzniZápadočeská Galerie v PlzniZápadočeská Galerie v PlzniZápadočeská Galerie v PlzniZápadočeská Galerie v PlzniZápadočeská Galerie v Plzni
Západočeská Galerie v Plzni
Autor:Pavel Chládek
Datum:2009
Stupeň:soutěž
Vizualizace:Pavel Kolář

Objekt galerie je navržený jako jednoduchý kubický objem o půdorysné stopě 32x32m s výškou 22,8m. Zvolená forma dodává objektu charakter instituce a svoji polohou v těžišti křížení jednotlivých cest přirozeně tvoří další dominantu prostředí.

Provozně je čtyřpodlažní objekt vertikálně rozdělen na dva celky.Úzká jihozápadní část obsahující víceúčelový sál, knihovnu, sklady a provozní prostory galerie a samotná galerie zabírající severovýchodní část objekturozložená do všech čtyř nadzemních podlaží. Výstavní prostory jsou řazeny kolem ústředního prostoru otevřeného vždy na výšku dvou podlaží objektu. Jeho rozměr a poloha definuje velikost a proporci jednotlivých výstavních sálů. Výstavní prostory na sebe přirozeně navazují a provádí návštěvníka expozicí. Osvětlení výstavních ploch zajišťuje úzký horizontální okenní otvor umístěný pod stropní rovinou každého ze sálů.